آموزشگاه فنی و حرفه ای تعادل
با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور
آموزشگاه فنی و حرفه ای تعادل

آموزشگاه فنی و حرفه ای تعادل

بامجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور

شما اینجا هستید >>

مسجد شیخ لطف الله یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است که در دوران صفویه بنا شد هاست.

این مسجد شاهکاری از معماری و کاش یکاری قرن یازدهم هجری است که توسط استاد محمدرضا اصفهانی معماران نامدار آن دوره ساخته شد هاست. مسجد شیخ لطف الله به فرمان شاه عباس اول در مدت هجده سال بنا شد هاست.
این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان و مقابل عمارت عالی قاپو و در همسایگی مسجد شاه واقع شد هاست. این مکان مذهبی برای تجلیل شیخ لطف الله المیسی بنا گردیده و سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می کند.

هندسه مسجد شیخ لطف الله :

جلوخان ورودی مسجد در ضلع شرق میدان براساس یک هندسة مشخص مکان یابی شده است بطوری که محل قرارگیری ورودی بنا ضلع میدان را به دو بخش با تناسب طلایی نسبت به یکدیگر تقسیم کرده است.

جابه جایی گنبد نسبت به محور تقارن جلوخان ورودی مسجد

تباسبات دقیق و تقارن موجود در نمای اصلی مسجد شیخ لطف الله یکی ازچندین عوامل تشکیل دهنده جذابیت بصری مسجد می باشد که نگاه هر بیننده برا به خود جلب می کند

جا به جایی مرکز نمازخانه از محور تقارن جلوخان ورودی مسجد.

تحلیل هندسی

تحلیل هندسی معماری مسجد شیخ لطف الله اصفهان، برخی روابط هندسی موجود میان اجزای این بنای ارزشمند را آشکار کرد و نتایج زیر حاصل شد:

الف) موقعیت نمازخانه در ارتباط با ورودی بنا، بهکمک روش های هندسی ترسیمی معین شده است و ابعاد فضای نمازخانه، متناسب با ابعاد جلوخان ورودی بناست.

ب) در طراحی بنای مسجد شیخ لطف الله، از نسبت طلایی و روش های هندسی ساخت آن در برقراری تناسب میان اجزای بنا استفاده شده است.

معمار طراح این بنا، با اشراف کامل خود بر علم هندسه و روش های عملی کاربرد آن، به شیوه ای استادانه اندازه و موقعیت اجزای ساختمان را نسبت به یکدیگر تنظیم کرده و هماهنگی چشم نوازی را میان اجزا برقرار ساخته است. علم هندسه در معماری ایرانی جایگاهی اساسی و تعیین کننده دارد، تعیین ابعاد و تناسبات اجزای ساختمان و تنظیم رابطه میان آنها، با استفاده به جا از این ابزار به زیبایی میسر می شود.

ساده سازی پلان مسجد شیخ لطف الله

سیرکلاسیون

سیرکلاسیون اصلی مسجد شیخ لطف الله به صورت مقابل مشخص شده است که مخاطب را با عبور از دالان 28 متری وبا چرخش 90 در جه ای به نماز خانه مسجد و روبه روی قبله هدایت می کند

عناطر مورد استفاده

1 – تزئینات گنبد:

گنبد مسجد شیخ لطف الله یکی از زیباترین گنبد هاست که ازکاشیکاری معرق و زیبا به رنگ نخودی و با هندسه ای تماشایی می باشد. کاشی معرق مسجد شیخ لطف الله از نظر کیفی عالی ترین نوع خود در سده یازدهم هجري است و خلف شایسته کاشی معرق سده هاي دهم و نهم است

2- تزئینات جلو خان :

قسمت شمالی و جنوبی این فضا و همچنین دیوار رو به میدان غربی مسجد با کاشی هفت رنگ پوشیده شده است.
البته زمانی که گدار ، آثار ایران را می نوشته جلوخان مسجد به رنگ سفید بوده و حدود 10 سال قبل از آن این کاشی ها بدلیل خرابی به زیرزمین منتقل شده است و نمایی که امروزه مشاهده می شود از دسترنج مرمت کاران است. در کتاب (نصف جهان فی تعریف اصفهان)هم گفته شده است که مسجد فعلی تاکنون بی نقص و خلل مانده الا همان کتیبه سردرکه به حدی خراب شده بود که قابل مرمت هم نبود و به ناچار تعویض شد.

3- تزئینات سر در :

کتیبه اي که بالای سردر به صورت کمربندی هر سه دیوار را به صورت نواری فراگرفته است کاشی معرق است
. بالای سردر بنا با مقرنس کاری های کم نظیری پوشیده شده است. در اینجا تفصیل و پیچیدگی با سادگی پیوند خورده است. قسمت های پایین تر با کاشی های هفت رنگ، با نقوشی از گل وگلدان پوشیده شده است.
در بالای این کتیبه در قوس طاق با انبوه مقرنس کاری شمسه بسیار زیبایی با زمینه آبی قرارگرفته است. حاشیه قوس اصلی سردر با کاشی های فیروزه ای مارپیچی مهار شده است.

4- تزئینات محراب:

یکی از شاهکارهای بی نظیر معماری را در محراب مسجد می توان مشاهده کرد. در این محراب کاشی کاری های معرّق و مقرنس های بسیار ظریفی به چشم میخورد عمل فقیر « و همچنین دو لوح داخل محراب وجود دارد که عبارت حقیر محتاج بر رحمت خدا محمدرضا ابن استاد حسین بنای روی آن حک شد هاست. » اصفهان
کتیبه های دیگری نیز به خط علیرضا عباسی در اطراف محراب دیده میشود که روی آن ها روایتی از پیامبر اکرم و امام ششم نقل شد هاست.

مصالح

علاوه بر کاشیکاری هایی که در بخش تزئینات ذکر شد مصالح دیگر بنا در زیر آمده است:
قسمت تحتانی دیوارهای جلوخان با سنگ مرمر زرد رنگ یزد پوشیده شده است، سکوهای کناری هم از همین نوع سنگ هستند. در ورودی مسجد به صورت دولنگه و از چوب چنار ساخته شده اند و پس از گذشت چهارصد سال هنوز پا برجایند. دیوارها که کلا آز آجر و احتمالا بعضی قسمت های آن از خشت است.

محور

خواندن این مقالات نیز توصیه می شود...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 12 =

سایر مقالات آموزشی

مسجد شیخ لطف الله
معماری

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است که در دوران صفویه بنا شد هاست.
جلوخان ورودی مسجد در ضلع شرق میدان براساس یک هندسة مشخص مکان یابی شده است بطوری که محل قرارگیری ورودی بنا ضلع میدان را به دو بخش با تناسب طلایی نسبت به یکدیگر تقسیم کرده است.

معماری ایرانی
معماری

معماری ایرانی

معماری ایرانی تمامی بررسی‌ها و کاوش‌های باستان شناسی حکایت از آن دارد