آموزشگاه فنی و حرفه ای تعادل
با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور
آموزشگاه فنی و حرفه ای تعادل

آموزشگاه فنی و حرفه ای تعادل

بامجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور

در این مقاله قصد داریم در مورد نقد و بررسی پروژه مجتمع تجاری سيتی سنتر دبی بپردازیم. امیدوارم از مطلب ارائه شده در این مقاله نهایت استفاده را بکنید. با تعادل همراه باشید.

تصویر هوایی از سیتی سنتر دبی

مركز تجاري سیتی سنتر در دبی

سیتی سنتر يكی از بزرگترين مجتمع های تجاری در سطح خاورميانه بوده كه در محل تلاقی سه خيابان اصلی شهر قرار گرفته است.

مجتمع سیتی سنتر متشكل از مجموعه ای از فروشگاه های خرد و كلان، هتل سيتی سنتر، 4 مجموعه سينمايی، مجتمع مسكونی، كمپانی اتومبيل، دفاتر اداری، بانك، پاركينگ های خدماتی و… می باشد كه در يك واحد از بلوك های شهری قرار گرفته است.

فروشگاه های خرد آن به صورت واحدهای تجاری كه ابعاد و اندازه آن متناسب با نوع كاربري آن است و فروشگاه های كلان آن به صورتی است كه تمام مجموعه فقط يک نوع كاربری خاص را شامل می باشد همانند:

Gold city, shoe city

موقعيت قرارگيری سیتی سنتر دبی :

نظام تفكيك اراضی در شهرسازی دبی به صورت (بلوك شهری) می باشد. لذا مكان قرارگيری مجموعه به صورت كاملا مستقل از مجموعه های اطراف و در محل تلاقی سه خيابان اصلی الاتحاد، القرهود و بنی ياس واقع است.

موقعيت قرارگيري سیتی سنتر دبی

دسترسی های همجوار

 دسترسی های همجوار سیتی سنتر دبی

نظام دسترسی سیتی سنتر:

به علت موقعيت خاص قرارگيری city center در دبی و نحوه ی جاگيری پاركينگ ها در اطراف آن بدين ترتيب كه سه پاركينگ آن در شمال مركز كه بيشترين ورودی ها و رفت و آمد از اين قسمت انجام می پذيرد و يک پاركينگ چند طبقه در جنوب مركز واقع است كه نحوه ی نظام دسترسی ها را تعيين می نمايد.

 نظام دسترسي سیتی سنتر دبی

دسترسی سواره دسترسی سواره دسترسی سواره

حركت سواره از خيابان فرعی مابين خيابان های الاتحاد و الفرهود، دسترسی به مجموعه پاركينگ های اطراف city center را ميسر مي سازد

دسترسی سواره سیتی سنتر دبی

دسترسی پیاده

حركت پياده آن به علت مقياس شهری و مكان قرارگيری مجموعه در داخل آن انجام می پذيرد و در اطراف آن حركت پياده ای در نظر گرفته نشده است و كليه حركت های پياده به داخل آن منتقل شده است.

دسترسی پیاده سیتی سنتر دبی

ورودی ساختمان

اولین چیزی که دریک ساختمان به چشم می خورد ورودی ساختمان است که اغلب مواقع با نمای ساختمان یکپارچه می باشد اما  ساختمان ها و مجتمع های تجاری برای اینکه به رهگذران و خریداران نشان دهند که ساختمان یک مجتمع برای بازدید عموم است حتماً باید برای پروژه یک ورودی منحصر به فرد و جذاب تعریف نمایند تا شهروندان به سمت این مراکز کشیده شوند.

 ورودی ساختمان سیتی سنتر دبی
 ورودی ساختمان سیتی سنتر دبی

استخوان بندی(concept):

يك ويد مركزی، دو ويد فرعی و راهروهای ارتباطی بين آنها، استخوان بندی دسترسی داخلی مجموعه و همجواري يك فروشگاه بزرگ (carrefour)در تعامل با مجموعه ای از فروشگاه های كوچک در تعامل با آنها در ويد فرعی، استخوان بندی عملكردی داخلی مجموعه را شكل می دهند.

استخوان بندي سیتی سنتر دبی

استخوان بندي سیتی سنتر دبی

سیرکولاسیون افقی طبقه همکف

 سیرکولاسیون افقی طبقه همکف  سیتی سنتر دبی

سیرکولاسیون افقی طبقه ی اول

 سیرکولاسیون افقی طبقه ي اول سیتی سنتر دبی

سیرکولاسیون افقی در طبقه دوم

 سیرکولاسیون افقی در طبقه دوم  سیتی سنتر دبی

معرفی فضا ها

 فضاهای سیتی سنتر دبی
 فضاهای سیتی سنتر دبی

معرفی فضا ها

 فضاهای سیتی سنتر دبی
 فضاهای سیتی سنتر دبی

کارفور (Carrefour):

فروشگاه های بزرگ زمانی که در یک مجتمع تجاری قرار می گیرند، بازدید کنندگان زیادی را به سمت خود جذب می کنند. مردم بین این فروشگاه های بزرگ حرکت می کنند و ویترین فروشگاه های کوچکتری که بین آنها قرار دارند را هم می بینند.

در این شیوه یک رابطه ی ظاهرا ضعیف بین فروشگاه های معروف و بزرگ که مورد توجه مردم هستند، کاربری اقتصادی فضاهای داخلی را افزایش داده و محیط آنجا را فعال و پویا و زنده نگه می دارد.

کارفور سیتی سنتر دبی

مجیک بلانیت:

بطور حتم یکی از دغدغه های خانواده خریداران- سرگرم کردن کودکان و افرادی همراه آنها می باشد که خیلی زود ازخرید والدین خسته می شوند وبی طاقتی می کنند. برای رفع این مشکل نیز طراحان فضاهای تفريحی را در داخل مجتمع به وجود آوردند که مجیک بلانیت نمونه بارز این گفته است.

مجیک بلانیک سیتی سنتر دبی
مجیک بلانیک سیتی سنتر دبی

معرفی فضا ها :

معرفی فضاهای سیتی سنتر دبی

معرفی فضاهای سیتی سنتر دبی

سینمای سیتی سنتر:

سینمای سیتی سنتر دبی
سینمای سیتی سنتر دبی

تدارك ارتباط بصری:

گشايش فضايی سبب ايجاد تداوم و تقويت ارتباط بصری می شود.

در شكل زيرراهروها ارتباطی به ويد فرعی می باشد.

سیتی سنتر دبی

پله های متحرک ضمن ایجاد سکون موقت برای افرادبه انها فرصت می دهد تا بتوانندبه اتفاقات اطراف نگاه کرده به انتخاب مسیر بپردازند.

پله های متحرک سیتی سنتر دبی

تنوع فضايی:

ايجاد تنوع در سازماندهی فضا به پويايی آن منجر می گردد. جهت ايجاد تداوم در فضاهای متنوع به عناصر وحدت دهنده احتياج است كه يكی از آنها می تواند سيستم سازه ای بنا باشد. ديواره ها، كف و سقف نيز به اين امر كمك می كند.

سیتی سنتر دبی

نورگيری مجتمع:

نورگیری این مجتمع هم بصورت طبیعی و مصنوعی می باشد.

سیتی سنتر دبی
سیتی سنتر دبی
سیتی سنتر دبی

طراحی و اجرای دکوراسیون  داخلی مجتمع تجاری

1-مقاومت بالا و زيبايی پوشش راهروها

2-جلوه دادن دكورهای واحدهای تجاری با استفاده از نورپردازی های تركيبی و غير مستقيم و استفاده از رنگ های ساده در درون راهروها

دکور سیتی سنتر دبی
دکور سیتی سنتر دبی

استفاده از رنگهای جذاب در مجتمع تجاری:

در جامعه ی امروزی که اکثر مصالح ساختمانی با رنگ هایی سرد و بی روح بنامی شوند استفاده از رنگ های خیره کننده و گرم می تواند به ساختمان و درون فضاهای تجاری روحی تازه بدمد و خریداران را با نشاط کند.

سیتی سنتر دبی

محوطه سازی و ایجاد فضای سبز:

محوطه سیتی سنتر دبی

استفاد ازابزارهای  تسهیلات رفاهی برای خریداران

وجود پله ها و حتی راهروهای طولانی ودر اکثر بازارها و مراکز خرید باعث شده است که رفت و آمد خریداران را محدود به یک گروه سنی خاص و به خصوص قشر جوان جامعه قرار دهد، درصورتی که این مجتمع ها باید بتواند از پس نیاز تمامی اقشار مختلف جامعه بر آید حتی افراد ناتوان جسمی و سالمندان و کودکان.

 براین اساس معماران این گونه ساختمان ها باید در طراحهای خود از وجود ابزارهای رفاهی همچون پله برقی، رمپ برقی و آسانسور و غیره بهرمند شوند.  این ابزارها باعث می شود تا اکثر افراد بتوانند ازطبقات متعدد دیدن کنند و همچنین درصورت خرید با سهولت بیشتری در ساختمان ترددنمایند و در نتیجه مشتریان با رضایت خاطر بیشتری از مجتمع خارج می شوند.

    همچنین استفاده از این ابزارها به تنظیم رفت و آمد داخلی مجتمع کمک می نماید و مدیر مجتمع می تواند با تجهیدات مختلف جهت سیر کولاسیون و چرخش افراد در مجتمع را هدایت کند.

مجتمع را به گونه ای طراحی می کنند که خریدار هر چند که واحد مورد نظر خود را بلد باشد ولی برای رسیدن به آن با واحدهای تجاری زیادی روبرو شود تا در خرید اجناس بیشتر دچار تردید و ترغیب به خرید آنها شود

سیتی سنتر دبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 9 =

سایر مقالات آموزشی

مسجد شیخ لطف الله
معماری

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از مسجدهای تاریخی و شناخته شده شهر اصفهان است که در دوران صفویه بنا شد هاست.
جلوخان ورودی مسجد در ضلع شرق میدان براساس یک هندسة مشخص مکان یابی شده است بطوری که محل قرارگیری ورودی بنا ضلع میدان را به دو بخش با تناسب طلایی نسبت به یکدیگر تقسیم کرده است.

معماری ایرانی
معماری

معماری ایرانی

معماری ایرانی تمامی بررسی‌ها و کاوش‌های باستان شناسی حکایت از آن دارد